Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
Hatvankilenc évesen, szívelégtelensége mellé társuló kimerültségben elhunyt Észak–Korea diktátora, Kim Dzsong Il – közölte az állami tv. Bár a vezető korábban egyértelműen fiát jelölte ki utódjául, egyesek szerint hatalmi harcokra lehet számítani az elszigetelt országban. Az USA és Japán óvintézkedésekbe kezdett a béke megőrzése érdekében.
Helyi idő szerint szombat reggel (közép–európai idő szerint péntek éjjel) hatvankilenc éves korában elhunyt Kim Dzsong Il észak–koreai vezető, a Nemzetvédelmi Bizottság elnöke. A KCNA állami hírügynökség közlése szerint a „Kedves Vezetőt” „szokásos” vidéki útja során, vonaton érte a halál. A vasárnapi boncolás megerősítette: a diktátor halálát a szívelégtelenség mellé társuló „testi és szellemi kimerültség” okozta. Korábban több forrás is közölte: Kim Dzsong Il 2008-ban szélütést kapott, emellett pedig cukorbetegséggel és szívpanaszokkal küzdött.
A sztálinista Észak–Korea vezetői posztját Kim Dzsong Il által kijelölt fia, a 28 – más értesülések szerint 27 – éves Kim Dzsong Un tölti be ezután. A halálhír kapcsán az országban magasabb fokú készültségbe helyezték a haderőt, Szöulban pedig rendkívüli ülésre gyűlt össze a nemzetbiztonsági tanács. Feltételezések szerint hatalmi harc kezdődhet az atomfegyver-programot folytató országban.
A történelem első „kommunista dinasztiájának” és az ezzel járó személyi kultusznak kiépítését Kim Ir Szen, a most elhunyt diktátor apja kezdte meg 1994-ben.
A washingtoni Fehér Ház szóvivője, Jay Carney helyi idő szerint vasárnap késő este közölte: „értesítettük Barack Obama elnököt (a halálhírről), és szoros kapcsolatban vagyunk (térségbeli) szövetségeseinkkel, Dél-Koreával és Japánnal”. Kijelentette, az Egyesült Államok elkötelezett a Koreai-félsziget stabilitása és szövetségesei szabadsága és biztonsága mellett – írja az Index. A portál szerint Tokió tárgyal minden érintett országgal, hogy megfelelő válaszlépést tegyen, alakuljon bárhogyan az észak–koreai helyzet. Kína, Észak–Korea fő szövetségese egyelőre nem reagált Kim Dzsongil halálára.